یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده پنجره دوجداره، شیشه است که از نظر جداره ها در انواع شیشه تک جداره، شیشه دوجداره، شیشه سه جداره و شیشه 4 جداره تقسیم بندی می شود. انتخاب کدام شیشه چند جداره می تواند ما را در بدست آوردن یک محصول عالی کمک کند. قیمت شیشه دو جداره و میزان کارایی آن در افزایش فروش این نوع از شیشه بسیار تاثیرگذار بوده است. برای انتخاب صحیح، نیازمند شناخت انواع شیشه چند جداره هستیم که در قسمت زیر به توضیحاتی نسبت به شیشه تک جداره، شیشه دوجداره و ... می پردازیم.

قبل از معرفی شیشه های چند جداره به این نکته می پردازیم که هر نوع و ضخامت شیشه متفاوت دارای یک فرکانس بحرانی هستند که ارزش کاهش صوت  آن پایین است. در این فرکانس یا رزونانس تصادفی، جسم می لرزد و براحتی صوت را انتقال می دهد. عملکرد عایق بودن شیشه نسبت به صوت را می توان به میزان 10 تا 15 دسی بل در نظر گرفت. بطور مثال برای یک شیشه با ضخامت 4 میلیمتر، فرکانس بحرانی 3000 هرتز و برای ورقه گچی به ضخامت 13 میلیمتر برابر با 3200 هرتز می باشد. با در نظر گرفتن مطالب بالا، می توان به این نتیجه رسید که برای بهبود عایق بندی از افزایش ضخامت و عدم تقارن دیواره ها باید استفاده کرد.

× در تمامی شیشه های چند جداره از شیشه فلوت استفاده می گردد که تولید این نوع شیشه ها با شناور کردن مواد مذاب روی  بستری از قلع مذاب صورت می گیرد و نتیجه آن شیشه با بالاترین کیفیت در دو سمت است.

شیشه تک جدارهشیشه تک جداره

در گذشته در اکثر پنجره ها از شیشه های تک جداره استفاده می شد. این شیشه ها بصورت تک لایه در پنجره های آهنی، چوبی و آلومینیومی قرار داده می شد و بدلیل عایق بندی ضعیف نسبت به آلودگی صوتی، حرارت و برودت و همچنین الزام اجرای ماده 19 مقررات ملی ساختمان از چرخه استفاده در ساختمان حذف گردیده است. با این حال از ضخامت های بالای آن برای استودیو های موسیقی استفاده می گردد.

 

 

شیشه دو جدارهشیشه دوجداره

شیشه دوجداره از پر مصرف ترین شیشه های مورد استفاده در ساختمان است و از دو لایه شیشه فلوت با فاصله تعیین شده بوسیله اسپیسر تشکیل شده است. این محصول با در نظر گرفتن میزان عایق بندی و قیمت مناسب در بهینه ترین حالت شیشه می باشد و برای افزایش عایق بندی صوتی از ضخامت های 4+6 استفاده می گردد(4 و 6 ضخامت جداره های شیشه هستند). برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول به مطلب شیشه دوجداره رجوع کنید.

 

 

شیشه سه جدارهشیشه سه جداره

این محصول از مجموع سه لایه شیشه بهمراه دو عدد اسپیسر تشکیل شده که موجب افزایش قیمت 1.8 برابر( بطور تقریبی) نسبت به شیشه دوجداره میگردد. عمده ترین دلیل انتخاب شیشه سه جداره برای پروژه هایی تعویض پنجره های قدیمی با آلودگی های صوتی بالاست و از ضخامت های 4 +6+4 برای عایق بندی بهتر استفاده می شود اما در حقیقت میزان عایق بندی حرارتی شیشه سه جداره مزیت این نوع شیشه محسوب می شود.

 

تفاوت شیشه دو جداره با شیشه سه جدارهعایق بندی حرارتی

قیمت : شیشه سه جداره نسبت به دوجداره افزایش قیمت تقریبی 1.8 برابری دارد
عایق صوت: سه جداره عایق بهتری نسبت به دوجداره و تک جداره دارد اما پیشنهاد ما استفاده در شرایط خاص است
عایق دما: در حالت عادی ضریب عایق بندی سه جداره نسبت به اختلاف دما تقریبا افزایش 40 درصد نسبت به دوجداره دارد. نمودار ضریب انرژی حرارتی در تصویر روبرو قابل مشاهده است.
عایق گردوغبار: در صورت استفاده از پروفیل UPVC تمامی شیشه های چند جداره کاملا ایزوله گردوغبار هستند.