شیشه دوجداره رنگی و رفلکس
پنجره UPVC باشیشه رفلکس

شیشه دوجداره رنگی و رفلکس از خانواده شیشه فلوت هستند که در پنجره upvc استفاده می شوند. فلوت به دو مبحث نوع شیشه و فرایندی که در آن شیشه فلوت تولید می گردد، اشاره دارد. فرایند تولید شیشه فلوت، شناور کردن مواد مذاب روی قلع مذاب است که محصولی با بهترین کیفیت در دو سمت شیشه عرضه می کند. فلوت به شیشه ساده، رنگی و ضخامت بالا تقسیم بندی می شود.

شیشه های رنگی برای کاربردهای معماری و صنعتی کاربرد دارد. از جمله مزایای شیشه ای رنگی می توان کاهش نور (در مواردی که نور زیاد موجب آسیب رساندن به وسایل و آزار افراد می گردد)، زیبایی محیط با عبور نور رنگی و ایجاد تنالیته بین نمای ساختمان و درب و پنجره دوجداره را می توان نام برد.

از دیگر خانواده های این محصول، شیشه دوجداره رفلکس است که با استفاده از پوشش دهی اکسیدهای فلزی بر روی یک طرف شیشه ساده تولید می گردد. بدلیل وجود عناصر فلزی در ساختار آن، از یک طرف حالت رفلکس و آیینه ای پیدا می کند که افزایش درصد فلز در ترکیبات آن موجب افزایش خاصیت رفلکسی این محصول می گردد. عملکرد شیشه دوجداره رفلکس بدین صورت است که نور را در جهت منبع نور انعکاس می کند و به همین دلیل در هنگام شب، با وجود منبع نور در داخل خانه، شیشه به سمت داخل منزل حالت رفلکتیو یا آینه ای پیدا خواهد کرد.

در ساختار شیشه دوجداره رفلکس، یکی از جداره ها بصورت شیشه ساده استفاده می شود، تا به مقدار مورد نیاز نور به داخل منزل وارد شود. هر یک از جداره ها(ساده ورفلکس) را می توان در ضخامت های 4 یا 6 میلیمتر استفاده کرد اما در اکثر پروژه های ساختمانی، شیشه رفلکس در ضخامت 4 میلیمتر بکار می رود و ضخامت شیشه ساده را تغییر می دهند.

شیشه دوجداره رفلکس در رنگ های سبز، صورتی، دودی، آبی، طلایی، نقره ای و برنز در بازار موجود است که بالاترین میزان انتقال نور مربوط به شیشه دوجداره نقره ای یا سوپر سیلور می باشد.

مزایا و معایب شیشه دوجداره رفلکسانواع شیشه رفلکس

عدم دید داخل ساختمان در روشنایی روز
زیباسازی و هماهنگی نمای ساختمان با پنجره ها
جلوگیری از ورود گرمای نور خورشید در تابستان

× کاهش نور فضای داخلی ساختمان
× تغییر رنگ فضای بیرونی از دید ناظر