با توجه به ابعاد پنجره UPVC، کاربرد آن در ساختمان و نوع پروفیل مصرفی، حالت های بازشو نیز متغیر است و بنا به استانداردهای مورد استفاده در ساخت و اندازه یراق آلات و همچنین درخواست مشتری می توان از آنها استفاده کرد. در قسمت زیر انواع بازشو های مختلف در صنعت درب و پنجره دوجداره بیان شده است:

  • پنجره دوجداره ثابت  پنجره دوجداره ثابتFix

بدلیل ثابت بودن این پنجره upvc، در آن از هیچ نوع یراق آلاتی استفاده نمی شود و از لحاظ عایق بندی در صورت نصب صحیح، بالاترین میزان عایق بندی را خواهد داشت. قیمت این نوع پنجره به سبب عدم استفاده از پروفیل بازشو و یراق آلات بسیار پایین خواهد بود و درحقیقت در هر مترمربع آن تنها از 4 متر پروفیل و کمتر از یک متر مربع شیشه دوجداره استفاده خواهد شد.

 

  • پنجره دوجداره تک حالته  پنجره دوجداره تک حالتهTurn

همانند پنجره های آهنی که تنها در یک محور و بصورت لولایی باز می شوند، پنجره تک حالته نیز تنها بصورت لولایی در محور افقی حرکت می کنند و بصورت بیرون بازشو و داخل بازشو استفاده می شوند. اقتصادی ترین بازشوی پنجره UPVC دوجداره بصورت تک حالته می باشد.

 

 

  • پنجره دوجداره کلنگی  پنجره دوجداره کلنگیTilt

پنجره کلنگی مانند پنجره تک حالته از یک جهت باز می شود ولی با این تفاوت که از بالا و به مقدار 30 درجه باز می شود. پنجره دوجداره کلنگی معمولا برای سرویس های بهداشتی، حمام، راه پله و قسمت هایی که نیاز به تهویه و جریان هوا دارند استفاده می شود.

 

 

  • پنجره دوجداره دوحالته  پنجره دوجداره دوحالتهtilt&turn

از ویژگی های پنجره های دوجداره دوحالته بازشدن دوطرفه این نوع پنجره است به این صورت که در محور افقی تا 180 درجه و در محور عمودی تا 30 درجه باز خواهد شد که با چرخاندن دستگیره این عمل انجام می شود. بدلیل استفاده از سیستم یراق در سه طرف لنگه بازشو، از نظر عایق بندی بهتر از یراق تک حالته (به ویژه در پنجره های بلند) عمل می کند. مهم ترین مزیت این نوع بازشو در پنجره دوجداره، استفاده از جریان هوا بدون کنار زدن پرده می باشد. در تعویض پنجره های قدیمی با پنجره دوجداره بدون تخریب، معمولا از پنجره دوحالته استفاده می گردد.

 

  • پنجره دوجداره فرانسوی  پنجره دوجداره فرانسویFrench

پنجره فرانسوی در مواقعی که بخواهیم هر دولنگه کنار هم باز شود و ستون یا مولیونی در وسط وجود نداشته باشد استفاده می شود. معمولا در مواردی که احتمال عبور اشیا با عرض یا ارتفاع زیاد از پنجره دوجداره UPVC وجود دارد از بازشوی فرانسوی استفاده خواهد شد.

 

 

 

  • پنجره دوجداره آکاردئونی  پنجره دوجداره آکاردئونیFolding

برای فضاهایی با عرض بیشتر از 2.5 متر می توان از درب و پنجره  آکاردئونی استفاده کرد. نحوه بازو بسته شدن پنجره آکاردئونی بصورت تمام بازشو می باشد که با بازشدن دستگیره، تمامی لنگه ها در یک طرف جمع می شوند. قیمت یراق آکاردئونی برای پنجره UPVC بسیار گران می باشد.

 

 

  • پنجره دوجداره فولکس واگنیپنجره دوجداره فولکس واگنی

در این حالت با چرخاندن دستگیره، تمام لنگه بازشوی پنجره به سمت داخل منزل آمده و به سمت چپ یا راست بصورت کشویی خواهد رفت. بدلیل کیفیت و تحمل وزن بالای یراق فولکس واگنی، این یراق از نمونه های دیگر مانند تک حالته و دوحالته گرانتر بود و در انواع نیمه اتومات، اتومات و فول اتومات به بازار عرضه می شود. در مقایسه پنجره فولکس واگنی و پنجره کشویی می توان بیان کرد که عایق بندی پنجره فولکس واگنی نسبت به کشویی بالاتر بوده و از زیبایی بیشتری نیز برخوردار است.

 

  • پنجره کشویی پنجره دوجداره کشوییSlidding

از محبوب ترین بازشوهای پنجره به علت راحتی در بازوبست، پنجره کشویی است اما بدلیل عایق بندی نامناسب از آن در ساختمان کمتر استفاده می شود. ریل یا فریم پنجره کشویی در برند های معتبر مانند پنجره وین تک و پنجره ویستابست بصورت جفت ریل و تک ریل در وین تک و جفت ریل در ویستابست تولید می گردد. در مواقعی که عایق بندی نسبت به آلودگی صوتی، جریان هوا و گردوغبار در اولویت است و در پروژه های بازسازی (تعویض پنجره قدیمی با دوجداره)، استفاده از پنجره دوجداره کشویی پیشنهاد نمی گردد.