هنگام تعویض پنجره های قدیمی با پنجره دوجداره، تشابه پنجره قدیمی با پنجره دوجداره از مهمترین نکاتی است که باید رعایت شود. عدم تشابه موجب نارضایتی اهالی ساختمان، نمای نامتقارن و غیره خواهد شد.  سوالی که بوجود می آید این است که چه مواردی باید رعایت شود و چه مواردی غیرقابل اجرا می باشد. برخی از موارد مانند خم قسمت بالای پنجره، رنگ بیرونی سطح پروفیل و ... موجب افزایش هزینه خواهند شد که در صورت اجرایی بودن، انجام آن الزامی است. در قسمت زیر مواردی را که در هنگام تعویض پنجره قدیمی با پنجره دوجداره بدون تخریب باید انجام پذیرد بیان شده است.

طرح پنجره UPVC

در گذشته پنجره های آهنی، در اشکال مختلفی و بصورت سلیقه ای انجام می شد. از جمله طرح های رایج، ایجاد خم پروفیل در قسمت بالای پنجره ، ایجاد زاویه های غیر 90 درجه در گوشه ها و یا در قسمت داخلی چهارچوب بوده است. در تصاویر زیر، نمونه هایی از پنجره های قدیمی خم و زاویه دار را مشاهده می کنید:

 

پنجره آهنی خم دار

در تصویر شماره 1، خم پروفیل در داخل پنجره قراردارد و بدلیل باز شو بودن قسمت خم پنجره  در کنار عدم تکیه گاه کناری، تولید این پنجره امکان پذیر نمی باشد و اجرای آن مستلزم تغییر شکل آن و ایجاد تکیه گاه توسط پروفیل می باشد.
تصویر شماره 2، ساده ترین حالت موجود خم می باشد و براحتی قابل اجرا می باشد.
در تصویر شماره 3، بدلیل اینکه در این پروژه باید از پروفیل بازسازی استفاده شود، تولید آن نیازمند الگو برداری دقیق می باشد.
در تصویر شماره 4 نیز بدلیل شکل متفاوت پنجره و استفاده از خم و زاویه در گوشه های پنجره، تعویض پنجره قدیمی نیاز به الگو برداری دقیق می باشد.
هزینه خم پروفیل و تولید شیشه دوجداره مدلبری از جمله هزینه هایی است که در تعویض پنجره خم اضافه می گردد.

تقسیم بندی پنجره

تقسیم بندی پنجره ها با توجه به درخواست مشتری و در نظر گرفتن استاندارد ابعادی محاسبه می گردد، در صورت وجود کتیبه در نمای ساختمان باید از کتیبه استفاده گردد. نکته مورد اهمیت در تقسیم بندی، تطابق با تقسیم بندی قدیم پنجره ها می باشد. انواع تقسیم بندی در تصویر زیر مشخص است.

انواع شکل پنجره و اندازه بازشو

رنگ شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره از نظر ظاهری در رنگ های ساده، برفی، برنز، نقره ای، طلایی و غیره موجود است و در دودسته ساده و رفلکس طبقه بندی می شود. برای تطابق بهتر با پنجره های دیگر ساختمان و هارمونی رنگ شیشه های دیگر بهتر است نزدیک ترین رنگ شیشه دوجداره به رنگ شیشه قبلی خود را انتخاب کنید.

 

انواع رنگ شیشه دوجداره

رنگ پنجره دوجداره

یکی از مشکلاتی که هنگام تعویض پنجره های قدیمی با پنجره دوجداره به آن برخورد می کنیم، رنگ بیرونی پنجره قدیمی است. با استفاده از پروفیل رنگی، دیگر نارضایتی از عدم تشابه پنجره جدید نسبت به پنجره های دیگرنخواهید داشت. در این روش سطح بیرونی پنجره با استفاده از رنگ هایی ویژه رنگ خواهد شد و شما پنجره ای دورنگ خواهید داشت که از داخل منزل نمای سفید و خارج ساختمان نمایی رنگی مشابه با دیگر پنجره ها را مشاهده می کنید.

پروفیل رنگی پنجره